چهار سوی علم
جدیدترین و برترین اخبار و مقالات

روایتی از جنگ جهانی دوم67 سال پیش در روز 13 ژوئن سال 1944 میلادی نخستین موشک V1 آلمان به شهر لندن اصابت کرد.این نخستین بار در تاریخ جنگ های جهان بود که یک شهر هدف یک بمب پرنده قرار می گرفت.

پس از پیاده شدن نیروهای متفقین در سواحل نرماندی فرانسه ، آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی در آخرین تلاش هایش برای به دست آوردن کنترل اوضاع تصمیم گرفت با بمباران های کورکورانه مردم بریتانیا را به وحشت بیاندازد.دانشمندان آلمانی از سال 1942 برای تولید بمب های پرنده تحقیقات خود را آغاز کرده بودند.
پس از آزمایش موفقیت آمیز موشک های V1 و V2 هیتلر دستور داد در مناطق پادوکاله و کوتانتن در خاک فرانسه بونکرهای ضد بمب با سقف و دیواره هایی به ضخامت 5 متر احداث شوند که در آنها سکوهای پرتاب موشک های V1 و V2 و این موشک ها نگهداری می شدند.
آنگاه به دستور هیتلر این موشک ها به طور انبوه تولید و انبار شدند.نخستین موشک V1 در روز 13 ژوئن سال 1944 میلادی به شهر لندن اصابت کرد.از آن پس به مدت 3 ماه هر روز 70 موشک V1 به سوی شهر لندن پرتاب می شدند اما به دلیل سرعت نسبتا کم این موشک ها ، هواپیماهای بریتانیایی و پدافند هوایی لندن آنها را ردیابی و در آسمان شکار می کردند.اما در جریان این 3 ماه 6000 نفر از مردم شهر لندن توسط موشک های V1 آلمانی جان خود را از دست دادند.
سرانجام به لطف میشل هولار ، یک عضو نیروی مقاومت فرانسه که محل 106 سکوی پرتاب موشک های V1 را یافت و این اطلاعات را در اختیار متفقین قرار داد ، نیروی هوایی بریتانیا تک تک سکوهای پرتاب را بمباران کرد و خطر موشک های V1 را برطرف کرد.
اما از روز 8 سپتامبر سال 1944 میلادی موشک های جدیدی لندن را هدف قرار دادند.موشک های V2 که هر یک حامل یک تن مواد منفجره بودند.سیستم هدایت V2ها دقیق نبود و اغلب آنها از مسیر خود منحرف می شدند.در مجموع 1100 فروند موشک V2 به لندن اصابت کردند و 2700 نفر از مردم شهر لندن را به قتل رساندند.تا اینکه پرتاب V2ها نیز در 27 مارس سال 1945 میلادی متوقف شد.
به این ترتیب در روز 13 ژوئن سال 1944 میلادی نخستین موشک آلمانی V1 به شهر لندن اصابت کرد.این نخستین بار در تاریخ جنگ های جهان بود که یک شهر هدف یک بمب پرنده قرار می گرفت.با خاتمه جنگ جهانی دوم و شکست آلمان نازی اغلب دانشمندان موشکی آلمانی توسط آمریکایی ها و روس ها اسیر شده و با آنها به همکاری پرداختند.این سرآغاز مسابقه برای فتح فضا بود.

نویسنده :بهرام افتخاری
جام جم آنلاین

[ شنبه 5 شهریور 1390 ] [ 00:52 ] [ احمدرضا ] [ نظرات (0) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
جدیدترین مطالب
آمار سایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
? تعداد بازدید ها: 231561